KITT will come to Iran

ماشین هوشمند-کیت به خیابان‌های ایران می‌آید

پیش‌بینی ما این است که در آینده‌ای نه چندان دور، کمتر از یکسال دیگر KITT در خیابان‌های تهران خواهد بود.

خودرو از آن مقوله‌هایی است که به ویژه برای آقایان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همواره بین راکب و مرکوب یک ارتباط خاصی بوده است. چه آن زمان که شتر و اسب سوار می‌شدند و چه امروز که نوع ماشینی آن را سوار می‌شویم. تا همین چند وقت پیش که ماشین‌ها مکانیکی‌تر بودند، لازم بود تا هر چند وقت خودت کاپوت را بالا بزنی تا موتور و متعلقات را چک کنی. خلاصه خودروداری، برای خودش آدابی داشت. همین آداب باعث شده بود تا یک رابطه‌ای بین خودرو و صاحبش شکل بگیرد. آن‌هایی که پیکان سوار بوده‌اند می‌دانند که چه می‌گویم.

پیکان ماشینی که با آن دوست بودیم

پیکان، ماشینی که با آن دوست بودیم

وقتی پای کامپیوتر و الکترونیک به داخل ماشین‌ها باز شد، آن داستان قدیمی تغییر کرد. ماشین‌ها کمتر مریض شدند و اگر هم ناراحتی پیدا می‌کردند آنقدر پیچیده بودند که نمی‌توانستی خودت کاپوت را بالا بزنی و درد ماشین‌ات را دوا کنی. اینطور بود که این روزها رابطه‌ی ماشین‌ها با صاحبان‌شان زیاد خوب نیست. در واقع آن رابطه‌ی راکب و مرکوب جایش را داده است به رابطه‌ای یکطرفه که از ماشین‌ات استفاده می‌کنی و تمام.

اما امسال در شرکت ما قرار است تا همان کامپیوتری که یک روز آن رابطه‌ی ماشین مکانیکی با صاحبش را قطع کرد، سطح جدیدی از رابطه را به ماشین‌ها برگرداند. چیزی که مهندسان آن را "ماشین هوشمند" می‌نامند و ما نوع خاصی از آن را با اسم رمز "KITT" می‌شناسیم. KITT پروژه‌ای است که از ابتدای سال ۹۵ در شرکت کار بر روی آن شروع شد وبا هدف اتصال خودرو به شبکه‌ی اینترنت اشیا به پیش رفت. اتصال به اینترنت مقدمه‌ای برای هوشمند سازی خودرو است. اما این هوشمندسازی که این روزها آن را خیلی می‌شنویم به چه کاری می‌آید؟

تصور کنید ماشین‌تان را به دوست‌تان قرض داده‌اید و می‌خواهید بدانید الان ماشین‌تان کجاست. لازم نیست تا مزاحم دوست‌تان شوید، تلگرام‌تان را باز کنید و خودتان از ماشین‌تان بپرسید. ماشین‌تان از اینکه از آن زیاد سوال بپرسید ناراحت نمی‌شود. برعکس، بلکه هر چه بیش‌تر از آن سوال بپرسید بیش‌تر یاد می‌گیرد و کم کم با اخلاق و روحیات شما آشنا می‌شود.

پرسیدن موقعیت از کیت

از "کیت" بپرسید که کجاست

در پروژه‌ی KITT خودروها نه تنها با صاحبان‌شان ارتباط برقرار می‌کنند، بلکه می‌توانند بین خودشان هم دوستانی پیدا کنند. فرض کنید وسط اتوبان بنزین‌تان تمام شده باشد، اینجاست که یک دوست خوب می‌تواند به کمک شما بیاید. به قول قدیمی‌ها دوست دوست من، دوست منه! پس حتما خودروی دوست شما، دوست خودروی شما هم هست!! پس اگر از ماشین‌تان بپرسید حتما به شما خواهد گفت که از ماشین کدام دوست‌تان می‌توانید کمی بنزین بگیرید.

پرسیدن موقعیت دوست از کیت

پرسیدن موقعیت دوست ماشین وقتی بنزین تمام شده

وقتی رابطه‌تان با ماشین‌تان خوب باشد، حتما هر کاری که از دستش بربیاید برای شما انجام خواهد داد. کم‌ترین کاری که از دستش برمی‌آید باز کردن در پارکینگ است تا دیگر شما نیازی به حمل و  پیدا کردن ریموت پارکینگ نداشته باشید. به مرور که پیش می‌رویم KITT کارهای جدیدتری یاد می‌گیرد و خیال شما را از خیلی چیزها راحت خواهد کرد.

باز کردن در پارکینگ به صورت خودکار

"کیت" در پارکینگ را خودش برای شما باز می‌کند

احتمالا هر چه به جلو پیش برویم خودروهایمان مثل مرکوب‌های سنتی بشریت هوشمندتر شوند. برخی اسب‌ها هستند که جز به صاحبان‌شان سواری نمی‌دهند. اگر غریبه‌ای به آن‌ها نزدیک شود شروع می‌کنند به بی‌قراری. KITT هم یک همچین روحیه‌ای دارد. وقتی یک غریبه‌ای می‌خواهد واردش شود بی‌قرار می‌شود و فوراً با شما تماس می‌گیرد. توصیه می‌کنم در این جور مواقع به فریادش برسید! البته اگر نگران دزدیده شدن وسایل‌تان نیستید می‌توانید از KITT بخواهید روشن نشود تا سر فرصت بروید و ببینید چه مشکلی برایش پیش آمده است.

تماس گرفتن خودرو در صورت ورود فرد غریبه

تماس گرفتن خودرو با شما وقتی فردی ناشناس درب آن را باز کند

از ابتدای سال به شدت مشغول کار بر روی پروژه‌ی KITT هستیم. طبق برنامه‌ی زمان‌بندی ابتدای پاییز ۹۵ اولین نسخه‌ی محدود آن برای تست عرضه خواهد شد و نمونه‌ی اولیه برای فروش عمومی اواسط پاییز به بازار عرضه خواهد شد. از این پس می‌توانیم با خودروی‌مان بیش‌تر دوست باشیم. در پست‌های بعدی در مورد پروژه‌ی ماشین هوشمند بیشتر خواهم نوشت.

 


پی نوشت: K.I.T.T نام ماشینی در سری تلویزیونی knight Rider است که قادر بود تا با راننده‌اش صحبت کند.

© از شما برای بازنشر مطالب به همراه لینک سایت ممنونیم!