Light & Building

سفری به آلمان - نمایشگاه نور و ساختمان

نمایشگاه Light & Building از آن دسته نمایشگاه‌هایی است که دیدن آن را به تمام کسانی که در حوزه‌ی نورپردازی و تجهیزات ساختمان فعالیت می‌کنند، توصیه می‌کنم. یک نمایشگاه حرفه‌ای و بسیار بزرگ برای آن‌هایی که به توسعه‌ی کسب و کارشان می‌اندیشند.

در پست "سفری به آلمان-آغاز" از مقدمات سفر و حواشی سفر به آلمان نوشتم. در این پست برخی از غرفه‌هایی را که در نمایشگاه Light & Building مشاهده کردیم معرفی خواهم کرد. این نمایشگاه در مرکز شهر فرانکفورت واقع شده بود و ما آن را در آخرین هفته‌ی اسفند سال ۹۴ بازدید کردیم.

نمایشگاه Light & Building از ۶ گروه متفاوت شرکت‌کنندگان تشکیل شده بود. دو گروهی که در ارتباط نزدیک با کار ما بودند و ما به قصد بازدید از آن‌ها به نمایشگاه رفته بودیم عبارت بودند از: "اتوماسیون خانه و ساختمان" و "مهندسی الکتریک". همان طور که در نقشه‌ی نمایشگاه مشخص است سه سالن به این دو گروه اختصاص یافته بود. سالن ۱۰ که دارای دو طبقه بود به طور کامل در اختیار شرکت‌های چین، تایوان و هنک کنگ بود. در سالن ۸ و ۹ نیز شرکت‌های اروپایی حضور داشتند. به نظرم این جداسازی در ارتقای سطح کیفی نمایشگاه بسیار موثر بود. شرکت‌های چینی غرفه‌های ضعیفی از لحاظ طراحی داشتند و فضای نمایشگاه در سالن ۱۱ که مختص به آن‌ها بود بسیار شبیه نمایشگاه بین‌المللی خودمان بود. تمرکز چینی‌ها نیز بر روی قیمت و جلب مشتری با دادن اشانتیون و امثال آن بود. جالب آن بود که به خوبی ایرانی‌ها را می‌شناختند و به محض آن‌که متوجه می‌شدند ایرانی هستی از بازار بزرگ ایران صحبت می‌کردند و اشتیاق فراوانی برای مذاکرات تجاری پیدا می‌کردند.

در نقطه‌ی مقابل چینی‌ها شرکت‌های اروپایی بودند. قیمت‌ها و البته کیفیت بالاتر محصولات. در مواجهه به ایرانی‌ها نیز به دو گروه تقسیم می‌شدند. گروه اولی که مشتاق حضور در بازار بکر ایران پس از پسابرجام بودند و گروهی که ترجیح می‌دادند وقت زیادی برای یک گروه بازدیدکننده‌ی ایرانی خرج نکنند.

نقشه نمایشگاه لایت اند بیلدینگ

نقشه نمایشگاه لایت اند بیلدینگ فرانکفورت

شرکت‌های حاضر در نمایشگاه برای گروه خانه هوشمند را می‌توان در چند دسته تقسیم‌بندی کرد. گروه اول "ارایه کنندگان راه حل solution برای کل خانه"، این دسته که معمولا شرکت‌های بزرگ بودند یک تک محصول خاص یا حتی دسته‌ای از محصولات خاص را ارایه نمی‌دادند، بلکه برای مشکل شما (در اینجا اتوماسیون خانه) یک راه‌حل ویژه‌ی خود شما ارایه می‌دادند. از جمله‌ی این شرکت‌ها می‌توان به ABB، GIRA و Busch-Jaeger اشاره کرد. این شرکت‌ها دارای غرفه‌های بسیار بزرگی بودند و چند محصول نمونه مثل کلید‌های لمسی و آیفون تصویری را در غرفه‌های خود گذاشته بودند. در غرفه‌آرایی این شرکت‌ها تاکید بر نمایش محصولات نبود، بلکه فضایی برای گفتگوهای تجاری در یک غرفه‌ی بزرگ و مجلل تدارک دیده شده بود. ما هم به چند عکس یادگاری با این شرکت‌های بزرگ بسنده کردیم!

آیفون تصویری

آیفون ارایه شده در غرفه Bush-Jeager

گروه دوم "ارایه کنندگان تک محصولات خاص" بودند. هم شرکت‌های آسیای شرقی و هم شرکت‌های اروپایی در این گروه محصولاتی را ارایه کرده بودند. به عنوان مثال می‌توان به ترموستات‌های رادیاتور اشاره کرد که برای تنظیم رادیاتور به صورت خودکار و هم‌چنین از راه دور کاربرد داشتند. این نوع محصول توسط چندین شرکت مختلف اروپایی با انواع استانداردهای مختلف ارتباط رادیویی عرضه شده بود. دیگر محصول بسیار عرضه شده در این گروه نیز سنسورهای تشخیص حرکت بود. این نوع سنسورها بیش‌تر توسط شرکت‌های آسیای شرقی به نمایشگاه آورده شده بود.

ترموستات رادیاتور کنترل بیسیم

ترموستات رادیاتور با کنترل بیسیم

سنسورهای تشخیص حرکت

سنسورهای تشخیص حرکت، معمولا شرکت‌های آسیای شرقی اینگونه محصولات را داشتند

 گروه سوم که من نام آن‌ها را "شرکت‌های خلاق" می‌گذارم، محصولاتی ارایه کرده بودند که یک مساله‌ی خاص را به شکلی خلاقانه حل نموده بودند. در نمایشگاه من فقط دو شرکت را در این گروه قرار می‌دهم. شرکت اول Dana lock که از دانمارک آمده بود و بازکننده‌های در خانه توسط بلوتوث گوشی را ارایه داده بود. در این محصول چنانچه بلوتوث گوشی شما روشن بود، به طور خودکار با نزدیک شدن به در خانه، قفل آن برای شما باز می‌شد و این قابلیت را نیز داشت که دستگیره را هم برای شما بچرخاند تا فقط با یک هل دادن کوچک وارد خانه شوید.

شرکت دوم عرضه کنندگان لامپ‌های فانتزی Nanoleaf بودند. این لامپ‌ها که با Apple Home Kit نیز انطباق داشتند، مجموعه‌ای از لامپ‌های LED بودند که از طریق گوشی می‌شد آن‌ها را کنترل کرد. واسط ارتباطی این لامپ‌ها شبکه‌ی بی‌سیم ZigBee بود. نکته‌ی جذاب این لامپ‌ها کنترل آن‌ها توسط کلید‌های معمولی است. با تغییر حالت کلیدهای عادی لامپ Nanoleaf شروع به افزایش نور می‌کرد تا جایی که دوباره وضعیت کلید را تغییر دهید. بدین ترتیب به راحتی می‌توانستید از کلید‌های عادی به عنوان کنترلر دیمر این لامپ‌ها استفاده کنید. طراحی مدار این لامپ‌ها نیز بسیار جالب بود. در عین آن‌که گرما را به خوبی دفع می‌کرد ظاهر زیبایی داشت و بسیار خلاقانه بود.

لامپ های نانولیف

ما در کنار تولیدکنندگان Nanoleaf

گروه چهارم، شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی "تجهیزات کامل اتوماسیون خانه" بودند. این شرکت‌ها که برخی از آن‌ها در ایران نیز حضور دارند تمام قطعاتی که شما برای اتوماسیون یک خانه به صورت عادی نیاز دارید در اختیارتان قرار خواهند داد. از جمله تفاوت‌های این گروه با شرکت‌های گروه اول آن است که از ارتباط بی‌سیم برای ارتباط بین قطعات استفاده می‌کنند. شرکت‌های گروه اول امکان استفاده از ارتباط باسیم را به راحتی داشتند. زیرا راه‌حل‌های خاص معمولا پیش از ساخت خانه ارایه می‌شد و سیم‌کشی‌های لازم در هنگام ساخت خانه انجام می‌گرفت. هم‌چنین شرکت‌های گروه اول در حوزه‌ی کنترل تجهیزات صوتی-تصویری نیز فعال بودند. در حالی که شرکت‌های گروه چهارم کمتر به این مورد پرداخته بودند.

محصولات خانه هوشمند زیپاتو

مجموعه قطعات خانه هوشمند زیپاتو

خانه هوشمند یک شرکت آلمانی

خانه هوشمند مربوط به یک شرکت آلمانی، از رسپری به عنوان گیت‌وی استفاده کرده است

خانه هوشمند یک شرکت آلمانی

شرکت‌های آسیای شرقی هم حضور فعالی داشتند

گروه پنجم "فراهم‌کنندگان پلتفرم" بودند. مشتریان این شرکت‌ها در واقع شرکت‌هایی هستند که خود تولید کننده‌ی تجهیزات کامل اتوماسیون خانه (گروه چهارم) هستند. محصولات این گروه Gateway برای اتصال قطعات خانه هوشمند به شبکه‌ی وای‌فای یا دیگر شبکه‌های در دسترس و ماژول‌های اتصال به شبکه برای اتصال نودهای خانه هوشمند به شبکه‌ی کنترلی خانه است.

Ubie

گیت‌وی شرکت Ubie که طراحی زیبایی داشت

 

LG

شرکت LG هم با ماژول‌های بیسیم اتصال به شبکه و چند محصول دیگر حضور داشت، ایرانی‌ها را هم خوب تحویل می‌گرفتند

ماژول‌های خانه هوشمند با فرکانس ۵ گیگاهرتز

مازول‌های ۵.۸ گیگاهرتزی برای خانه هوشمند

گروه ششم هم شرکت‌هایی بودند که به نظرم بیش‌ترین دلیل حضورشان، فقط حضورشان به عنوان یک شرکت بزرگ بود. این شرکت‌ها نه برای عرضه‌ی محصولی خاص که برای تقویت و حفظ برندشان حضور پیدا کرده بودند. به مشابه گروه اول برای این شرکت‌های بزرگ به چند عکس یادگاری قناعت کردیم.

ما در غرفه‌ی زیمنس

زیمنس در غرفه‌ی اصلی‌اش محصول خاصی قرار نداده بود

سامسونگ

سامسونگ نیز فقط چند مانیتور تبلیغاتی در یکی از بهترین نقاط نمایشگاه داشت و محصول خاصی ارایه نکرده بود

 

حواشی نمایشگاه

یکی از تفریحات نمایشگاه که البته ما هم از آن خیلی استقبال کردیم فوتبال دستی بود. از هر فرصتی برای بازی فوتبال استفاده می‌کردیم که البته توفیقات چندانی در این نمایشگاه پیدا نکردیم (در نمایشگاه CeBit که در پست دیگری از آن خواهم نوشت این موضوع را جبران کردیم).

فوتبال دستی

بازی فوتبال دستی من و محمد در نمایشگاه

یکی از موضوعاتی هم که برایم ارزشمند بود، مشابه فرودگاه یک سالن به نمازخانه‌ی مسلمان‌ها اختصاص یافته بود. در کنار این نمازخانه هم وضوخانه‌ی بزرگی با قابلیت‌های مخصوص به اهل تسنن وجود داشت.

نمازخانه نمایشگاه

نمازخانه‌ی نمایشگاه Light & Building

 

ویدیوهای نمایشگاه

سالن ۹، ردیف A، در این ردیف دو غرفه‌ی شرکت‌های Trust و Homematic قرار داشت.

 

سالن ۹، ردیف B، در این ویدیو شرکت‌ Mate و انجمن Enocean دیده می‌شود.

 

سالن ۹، ردیف D، شرکت بی نام و نشانی از ایتالیا و یک شرکت چینی که با آن‌ها صحبت کرده بودیم در این ویدیو حضور دارند.

 

سالن ۹، ردیف E، انجمن KNX علاوه بر حضور در چند سالن دیگر، در این سالن نیز حضور دارد. Danalock هم که در متن به آن اشاره کرده بوذم ذر این فیلم دیده می‌شود.

 

این هم ویدیو ی مربوط به انجمن ZigBee.

© از شما برای بازنشر مطالب به همراه لینک سایت ممنونیم!