نان، گیت و موتور هزار

دوره‌ی عمر یک توسعه دهنده را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد: پیش از گیت و پس از گیت! چنانچه توسعه‌دهنده هستید (در هر زمینه‌ای، مهم این است که پروژه‌تان فایلی بر روی کامپیوتر باشد) و هنوز از گیت استفاده نمیکنید و در ضمن با دستورات تحت Command Line هم میانه‌ی خوبی ندارید، با این پست همراه شوید تا زندگی‌تان تغییر کند.

گیت چیست؟

حتما برایتان پیش آمده است که در مسیر توسعه‌ی یک پروژه، تغییراتی در آن اعمال کرده‌اید و پیش از اعمال آن تغییر، یک پشتیبان از فایل‌هایتان تهیه کرده‌اید تا اگر آن تغییر مطلوب نبود، دوباره به آخرین وضعیت مطلوب قبلی بازگردید. وقتی این اتفاق زیاد تکرار میشود با مجموعه‌ای از فایل‌ها روبرو هستید که همگی متعلق به یک پروژه اما با تغییراتی اندک هستند. فایلهایی که حساب‌شان از دست‌تان در رفته و جرات پاک کردن آنها را هم ندارید!

گیت اینجا به کمک شما می‌آید؛ یک ساختار منظم و منطقی برای نگه داری سوابق پروژه و بازگشت به هر نقطه‌ای که میخواهید. بدون آنکه کامپیوترتان را شلوغ کنید.

علاوه بر این، یک نسخه از پروژه‌تان بر روی سرورهایی اینترنتی قرار می‌گیرد. بدین ترتیب با سوختن هارد و کامپیوترتان همه چیز یک شبه نابود نمیشود. همچنین اگر حرفه‌ای تر باشید، امکان کار گروهی بر روی پروژه‌ها بزرگ و ترکیب پروژه‌ها با یکدیگر در گیت هم امکان پذیر است.

 

خوب حالا نوبت به گام‌های ایجاد گیت برای خودتان میرسد.

اول- اکانت گیت‌لب

سامانه‌های گیت زیادی در دسترس است. معروف‌ترین آنها، GitHub است. یکی از مشکلات این سامانه، دریافت هزینه برای پروژه‌هایی است که دسترسی آنها محدود به خودتان است (Private). من هم چون ترجیح میدهم بابت این موضوع دلاری خرج نکنم، از سامانه‌ی دوست داشتنی GitLab استفاده میکنم. این سامانه برای تمام پروژه‌های شخصی و عمومی رایگان است. در ضمن لوگوی زیبایی هم دارد :). پس لطفا به GitLab بروید و یک اکانت برای خودتان بسازید.

ایجاد اکانت در گیت‌لب

 

دوم- ایجاد پروژه در گیت‌لب

در همان صفحه‌ای ابتدایی پس از Login نمودن، میتوانید دکمه‌ی New Project را مشاهده نمایید. بر روی آن کلیک کنید تا صفحه‎ای مشابه عکس زیر ببینید.

فرم ایجاد یک پروژه جدید

یک اسم مناسب پروژه‌تان انتخاب کنید و حتما یک توضیح خوب برای پروژه بنویسید. میدانم که الان در دل پروژه هستید و همه چیز مثل روز برایتان روشن و بدیهی است، اما یک سال که بگذرد همه چیز فراموش میشود؛ پس برای آن روز بنویسید. دسترسی پروژه را هم در انتها مشخص کنید. البته این مورد اخیر را هر وقت که بخواهید میتوانید تغییر دهید.

 

سوم- اضافه کردن فایل‌ها

خوب حالا به بخش اصلی ماجرا می‌رسیم. آنها که حرفه‌ای تر هستند، از دستورات CommandLine در این بخش استفاده می‌کنند، اما آنهایی که مثل من به دنبال برنامه‌های گرافیکی هستند، لطفا ابتدا برنامه‌ی رایگان SourceTree را دانلود کنند. برنامه را باز کنید و از منوی File بر روی دکمه‌ی Clone/New کلیک کنید.

برای پر کردن فیلدهای این قسمت لازم است که دوباره به گیت‌لب و صفحه‌ی پروژه‎تان برگردید. در آن صفحه یک آدرس اختصاصی برای پروژه شما ایجاد شده است که لازم است آن را در قسمت Source Path/URL در برنامه‌ی SourceTree وارد نمایید.

آدرس پروژه در گیت‌لب

 این هم صفحه‌ی وارد کردن آدرس پروژه در SourceTree که از مسیر File/Clone-New به آن رفته‌ایم.

ایجاد پروژه جدید بر روی کامپیوتر

 

خوب جالا همه چیز آماده است. هر فایلی که می‌خواهید را به پوشه‌ی ایجاد شده در کامپیوترتان منتقل کنید. پس از آن نوبت به همگام کردن این فایل‌های موجود بر روی کامپیوتر با سرور‌های گیت‌لب میرسد. هر تغییری که در پروژه می‌دهید و میخواهید آن تغییر به عنوان یک نقطه‌ی قابل بازگشت ثبت شود، دو کار برای آن باید انجام شود:

Commit: این اقدام، باعث ثبت تغییرات در یک فایل داخلی (موجود بر روی کامپیوتر شما) میشود. هر بار که این اقدام را انجام میدهید لازم است تا توضیحی در مورد این تغییر بنویسید. تنبلی نکنید و یک توضیح مناسب بنویسید، مطمئن باشید بعدها از آن استفاده خواهید کرد. این توضیحات به همراه تغییرات فایل‌ها ثبت شده و قابل دسترسی است.

Push: تغییرات ثبت شده بر روی کامپیوتر با سرورهای گیت همگام میشود.

 

برای مثال، به پروژه‌ی تست خودم، یک فایل به نام main.c اضافه میکنم. به محض اضافه کردن این فایل، در برنامه‌ی SourceTree این مورد گزارش میشود. با انتخاب این فایل و نوشتن یک توضیح مناسب، این موضوع را Commit میکنم.

اضافه کردن فایل جدید

 

حالا وقت همگام سازی با سرورهای گیت است. فقط کافی است دکمه‌ی Push را فشار دهید. کار تمام است. میتوانید فایل اضافه شده را در صفحه‌ی پروژه‌ی گیت‌لب هم مشاهده نمایید.

همگام سازی با سرور

 

از این پس، با هر تغییری در پروژه‌تان و ایجاد یک نقطه‌ی قابل دسترس، کافی است مراحل Commit و Push را تکرار کنید. دنیایتان عوض خواهد شد :)

© از شما برای بازنشر مطالب به همراه لینک سایت ممنونیم!