Merriam's Guide to Naming

هر کسب و کاری با یک نام آغاز می‌شود

بدون نام، هیچ چیز در ذهن ما هویت پیدا نمی‌کند. نام صرفا یک کلمه برای خطاب دادن هویت‌ها نیست، نام چیزی است که هویت‌ها را برای ذهن ما می‌سازد.

برای شروع کسب و کار، برای تولید یک محصول یا برای کار گروهی بر روی یک پروژه پیش از هر چیز نیاز دارید تا برای آن نامی انتخاب کنید. نام‌گذاری برای ما مهندسان از آن کارهای سختی است که معمولا کارهایمان را در خطر نابودی می‌اندازد! برای خود من بارها اتفاق افتاده است که پروژه‌ای را شروع کرده‌ام اما نام خاصی برای آن انتخاب نکرده‌ام، پروژه را ادامه داده‌ام و از نظر فنی به دستاوردهای خوبی هم رسیده‌ام، اما دقیقا زمانی که نوبت عرضه به مشتری رسیده است با پرسیدن سوال "اسم این محصولتون چیه؟" همه‌ی زحمات به باد رفته است. چون به جای اسمی که به مشتری‌مان در مورد محصول "حس" بدهد، معمولا یک تعریف از کارکرد دستگاه داده‌ایم. به جای اینکه به مشتری بگوییم نام این دستگاه "فلان" است گفته‌ایم "این دستگاه کنترل‌کننده‌ی برش صنعتی کاغذ" است. دستگاهی که می‌توانست با قیمت پنج میلیون تومان به فروش برسد چون هویتی نداشته است، بیش از سه میلیون تومان در ذهن مشتری ارزش پیدا نکرده است.

نام گذاری یکی از مولفه‌های بسیار مهم برندینگ است. یک نام خوب می‌تواند هزینه‌های برندسازی شما را کاهش دهد و ارتباط خوبی با مخاطب ایجاد کند. پیش از آنکه بخواهید محصولی تولید کنید لازم است تا گروهی تشکیل دهید یا شرکتی ثبت نمایید. اولین قدم انتخاب یک نام خوب برای مجموعه‌تان است. اگر اهل کسب و کار باشید حتما تجربه‌ی سخت نام‌گذاری را گذرانده‌اید و حتی شاید آنقدر انرژی صرف آن کرده باشید که در نهایت صرفا به انتخاب یک نام معمولی بسنده کرده باشید. کتاب "راهنمای انتخاب یک نام موفق" راهنمایی‌های خیلی خوبی در مورد انتخاب نام به شما می‌دهد. البته از این کتاب توقع نداشته باشید که فهرستی از نام‌ها را برای شما لیست کرده باشد، بلکه قواعدی را به شما می‌آموزد که شما را به سمت یک نام خوب هدایت می‌کند.

فهرست این کتاب را می‌توانید در شکل زیر ببینید.

فهرست کتاب راهنمای انتخای نام

لطفا بدون انتخاب نام هیچ کاری را آغاز نکنید!

 


پی‌نوشت: انتشار این مطلب بدون دریافت سفارشی از سوی ناشر بوده است و صرفا در راستای ترویج کتابخوانی می‌باشد. در این لینک می‌توانید اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

© از شما برای بازنشر مطالب به همراه لینک سایت ممنونیم!